Search
Sambata 22 August 2026
  • :
  • :

PeliFilip a asistat Banca Transilvania

Casa de avocatură PeliFilip a asistat Banca Transilvania în legătură cu achiziția unui portofoliu de credite performante acordate de către Bank of Cyprus, în România, unor clienți de retail.

Finalizarea acestei tranzacții este prevăzută pentru finalul lunii februarie a acestui an și va avea ca rezultat creșterea bazei de clienți de retail a Băncii Transilvania.

Carmen Peli, Partener PeliFilip„Această tranzacție reprezintă o excepție pentru piața din România, dominată în ultima perioadă de vânzări de portofolii de credite neperformante. Îi mulțumim partenerului nostru – Banca Transilvania – pentru colaborarea excelentă pe care o avem și pentru oportunitatea de a ne implica, alături de el, în unele dintre cele mai importante tranzacții din sectorul bancar local”, a declarat Carmen Peli, Partener PeliFilip.

Echipa PeliFilip implicată în această tranzacție a fost coordonată de către Carmen Peli şi Monica Iancu, Parteneri, și de către Alexandra Manciulea, avocat senior.

Astfel, Banca Transilvania își continuă seria de achiziții pe piața locală, după preluarea și integrarea Volksbank România la finalul anului 2015, tranzacție în care cumpărătorul a fost asistat tot de către PeliFilip.




Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *