Search
Duminica 19 Aprilie 2026
  • :
  • :
Ultima actualizare

Fostul ministru al Mediului se plânge de salarizarea personalului din instituţie

Salarizarea personalului din Ministerul Mediului este cea mai mare problemă pe care am găsit-o atunci când am preluat mandatul, în urmă cu trei luni, a declarat fostul ministru al Mediului Daniel Constantin, în conferința de bilanț.

“Din păcate, Ministerul Mediului și sectorul de mediu au fost lăsate deoparte de Guvernele care s-au perindat de-a lungul anilor.

Am întâlnit un minister care are o salarizare foarte slabă, principala problemă pe care am identificat-o mai ales în cadrul unităților subordonate.

Am făcut un pas: în bugetul din 2017 m-am asigurat ca, de la 1 iulie 2017, să fie acordate acele măriri de salarii pe aceeași familie ocupațională.

Am depus un amendament atât la Senat, iar acum este la Camera Deputaților, prin care salariile să fie mărite începând din ianuarie 2017, conform deciziei Curții Constituționale”, a spus Constantin.

În privința programelor de mediu, Daniel Constantin a vorbit despre un număr de 12 planuri cu finanțări de aproximativ 900 de milioane de lei.

“Săptămâna trecută programasem o întâlnire cu primul ministru prin care să lansăm o serie de măsuri foarte așteptate. În mai puțin de trei luni, am reușit să avem ghiduri finalizate sau în curs de finalizare.

Aveam în vedere, pentru anul 2017, nu mai puțin de 12 programe pe care voiam să le lansăm. Unele sunt deja în dezbatere publică, mai devreme decât în anul anterior.

Vizam finanțări de aproape 900 de milioane de lei, din care aproape 400 de milioane de lei din Fondul de Mediu, restul finanțării din tranzacționarea certificatelor pentru emisii de CO2, bani care există la Ministerul Economiei. Fondul de Mediu a avut de suferit după aprobarea Legii celor 102 taxe, dar cu toate acestea programele pe care voiam să le lansăm sunt duble”, a precizat fostul ministru al Mediului.

Potrivit lui Constantin, cel mai așteptat program este “Rabla”, care va avea un buget similar celui de anul trecut, iar data de începere ar urma să fie 24 aprilie, după finalizarea dezbaterii publice.

De asemenea, în cazul programului “Rabla Plus”, destinat achiziției de autoturisme electrice și plug-in hibrid, bugetul va fi de 45 de milioane de lei, valoarea tichetului de 45.000 de lei, iar data de start ar urma să fie 2 mai.

În ceea ce privește programul “Casa Verde”, Daniel Constantin a menționat că ghidul de finanțare este finalizat în proporție de 90%.

Alte programe de mediu enunțate de Daniel Constantin se referă la “Rabla pentru electrocasnice”, cu un buget de 70 de milioane de lei, apoi achiziția de autobuze electrice, într-un program de 80 de milioane de lei, precum și un proiect de achiziție a pubelelor diferențiate pentru reciclarea deșeurilor, ce pot fi puse la dispoziția atât a salubriștilor, cât și la dispoziția UAT-urilor.

Pe de altă parte, pe lista priorităților se găsește programul destinat construirii de stații de încărcare a autoturismelor electrice, al cărui buget este de 45 milioane de lei, iar beneficiari sunt UAT-urile, instituțiile publice și persoanele juridice.

Președintele Klaus Iohannis a semnat, luni, decretele privind numirea Grațielei Gavrilescu în funcția de viceprim-ministru și ministru al Mediului și a lui Viorel Ilie, în funcția de ministru pentru Relația cu Parlamentul.




Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *