Mircea & Asociatii va începe să furnizeze asistență pentru proiectele energetice, odata cu venirea doamnei Andreea Vatră (foto), specialist in domeniul energiei. Andreea Vatră este inginer diplomat al Universitatii ”Politehnica” din Bucuresti, avand ca specialitate Electroenergetica. Lucrarea de Dipoma a fost realizata in cadrul unei burse desfasurate la ”Politcnico di Torino”, Italia, avand ca tema “Wind Energy Analysis and Forecasting”.
In cadrul Universitatii ”Politehnica din Bucuresti, Facultatea de Energetica, Andreea Vatră a urmat cursurile de Masterat in domeniul Sistemelor Energetice Performante fiind in prezent doctorand in cadrul aceleiasi universitati.
Andreea Vatră este autoare a numeroase articole si publicatii de specialitate, dintre care de mentionat cartea ”Integrarea si functionarea centralelor eoliene si a instalatiilor fotovoltaice in sistemul electroenergetic” – editura SIER Bucuresti 2012 si cartea ”Smart Grids. Introducere pentru profesionisti”- Editura SIER 2014.
La acestea se adauga o experienta practica solida de aproximativ 10 ani în domeniul energiilor regenerabile, avand la activ peste 800 MW din surse regenerabile dezvoltati si pusi in functiune precum si consultanta in management pentru numeroase companii in domeniul energetic.
Conform lui Valentin Mircea, Senior Partener al Mircea si Asociatii: ”Sectorul energetic – energie electrică și gaze naturale – va atrage în următorii ani investiții majore, de cel puțin 5 miliarde de Euro. Mircea și Asociații se va implica în multe proiecte de anvergură și putem spune că, deocamdată, suntem fără concurență, prin faptul că putem oferi aproape toată gama de servicii necesare unui investitor pentru implementarea unui proiect, îmbinând expertiza noastră juridică, tehnică și comercială în acest domeniu. Andreea Vatră este un expert de top în domeniul energiei, cu o experiență vastă în acest domeniu și va aduce multă valoare echipei noastre și de aceea îi urăm bun venit”.















