Search
Miercuri 15 Aprilie 2026
  • :
  • :
Ultima actualizare

Consiliul Concurenței a autorizat preluarea ”Afacerea ACE” de către Fater S.p.A.

faterConsiliul Concurenței a autorizat operațiunea de concentrare economică prin care Fater S.p.A. a preluat controlul asupra ”Afacerii ACE”.

”Afacerea ACE” constă în activitatea de fabricare, ambalare, distribuire, promovare și vânzare a produselor pentru îngrijirea țesăturilor marca „ACE”. ”Afacerea ACE” aparține SC Detergenți SA Timișoara, societate din cadrul grupului P&G.

Fater S.p.A, compania care preia ”Afacerea ACE”, este deținută în comun de P&G și Tenimenti Angelini S.p.A..

Analiza efectuată de Consiliul Concurenței a demonstrat că operațiunea de concentrare economică nu ridică obstacole semnificative în calea concurenței efective pe piața românească sau pe o parte substanțială a acesteia. Astfel, Consiliul Concurenței a emis o decizie de neobiecțiune, constatând că, deși operațiunea cade sub incidența legii, nu există îndoieli serioase privind compatibilitatea cu un mediu concurențial normal.

 




Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *