
Firma de avocatură Jinga, Maravela & Asociații a obținut o importantă victorie într-un litigiu complex cu privire la anularea unei cunoscute mărci de înghețată, finalizat cu decizia favorabilă a Înaltei Curți de Casație și Justiție.
S.C. Bucovina S.A., un important actor pe piața industriei alimentare, este titular (în urma înregistrării efectuate la OSIM încă din anul 2001) al unui drept exclusiv de comercializare a produselor de tip înghețată sub marca “ARLEQUINO”, având revendicate culorile albastru, roșu și galben. Începând cu anul 2009, S.C. Unicarm S.R.L. a conceput, promovat și comercializat înghețată sub marca “Globo de la Unicarm – ARLECHINO – fantezie cu lapte”, marcă similară din punct de vedere vizual, fonetic și conceptual în raport cu marca anterioară protejată pe care o deține S.C. Bucovina S.A..
În urma unei complexe proceduri desfășurată pe parcursul a câțiva ani în fața mai multor instanțe, departamentul de litigii al Jinga, Maravela & Asociații condus de Liviu Gheorghe (foto) a obținut în fața Înaltei Curți de Casație și Justiție a României anularea mărcii folosite fără drept de către S.C. Unicarm S.R.L. Această decizie definitivă și irevocabilă pronunțată în favoarea S.C. Bucovina S.A. se va transpune și în acoperirea din punct de vedere financiar a prejudiciului suportat de aceasta, ca urmare a circulației mărcii anulate.
Firma de avocatură Jinga, Maravela & Asociații, creată anul trecut prin asocierea echipei de avocați condusă de Gelu Maravela și Alina Popescu, foști parteneri în cadrul Mușat & Asociații și firma Jinga & Asociații, are o activitate susținută în domeniul soluționării disputelor, reprezentând cu succes numeroși clienți de talie în dosare complexe desfășurate la toate nivelurile de jurisdicție din România.
Avocații firmei sunt renumiți atât pentru succesele obținute cât și pentru capacitatea de a configura strategii preventive, menite să reducă riscurile și/sau costurile litigiilor.















