Search
Duminica 2 Noiembrie 2025
  • :
  • :

Tranzacție de 5 milioane de euro, asistată de avocații Țuca Zbârcea & Asociații

Cornel-Popa-TZADominic-Morega-TZAKinecto International, parte a Tempo Creative Group, a fost achiziționată de rețeaua globală de media și comunicare digitală Aegis Media, în cadrul unei tranzacții a cărei valoare totală este de circa 5 milioane de euro, în funcție de îndeplinirea anumitor indicatori financiari.

Vânzarea Kinecto către Aegis Media a presupus achiziția participației integrale de capital deținută în mod egal de Dragoș Grigoriu și Radu Ionescu, în cadrul unui proces elaborat de negociere.

Vânzătorii au fost asistați de o echipă de avocați din cadrul Țuca Zbârcea & Asociații, sub coordonarea lui Cornel Popa (foto stânga), Partener, și Dominic Morega (foto dreapta), Managing Associate.

„Negocierile s-au întins pe durata mai multor luni de zile, în special datorită structurii relativ complexe pentru astfel de tranzacții. Buna colaborare pe care am avut-o cu clienții noștri, asociații Kinecto, a fost esențială pentru înțelegerea specificului activității de nișă a societății care a făcut obiectul tranzacției, dar și a indicatorilor financiari în funcție de care se stabilește prețul final”, a declarat Dominic Morega, Managing Associate al Țuca Zbârcea & Asociații.

„A fost un proces complex, în care experiența avocaților de la Țuca Zbârcea & Asociații a permis acomodarea cerințelor sofisticate ale unui investitor de talia Aegis și, desigur, finalizarea cu succes a celei mai importante tranzacții din industria de comunicare online din România, o piață cu un potențial important de dezvoltare”, a adăugat Dragoș Grigoriu, asociat Kinecto și fondator al Tempo Creative Group.

Fondată în 2002, Kinecto este una dintre cele mai importante agenții de comunicare digitală din România. Kinecto, pionier în comunicarea online, îmbină competențele strategice, creative și tehnologice pentru a crea soluții de comunicare eficiente, ariile de expertiză incluzând campanii online și în social media, programe CRM, dezvoltarea de siteuri și micrositeuri, email marketing sau search engine marketing. Lista de clienți a Kinecto include BCR, IKEA, Unilever sau LG.

Cu o echipă formată din 100 de avocați dintre care 20 parteneri în cadrul biroului din București, Țuca Zbârcea & Asociații operează un sediu secundar în Cluj-Napoca, care funcționează în asociere cu Nistorescu, Șomlea & Asociații, cât și un birou de reprezentanță în Madrid, Spania. Totodată, firma a stabilit o colaborare strategică pe principiul „best friend” cu firma de avocatură Țurcan Cazac, liderul pieței de avocatură de business din Chișinău, Republica Moldova.

Țuca Zbârcea & Asociații oferă asistență juridică în toate domeniile dreptului, fiind recomandată de prestigioase directoare internaționale de specialitate pentru serviciile în domenii precum litigii și arbitraje internaționale, achiziții publice, energie și resurse naturale, drept financiar-bancar, infrastructura, dreptul muncii si drept social,  drept societar și comercial, fuziuni, achiziții / privatizări, etc.

Portofoliul Țuca Zbârcea & Asociații include numeroase companii naționale și multi-naționale, importante instituții financiare, precum și autorități publice și instituții guvernamentale. Printre cei mai reprezentativi clienți se numără: Erste Bank / Banca Comercială Română (BCR), NIS-Gazprom, Expur S.A. – parte a grupului francez Sofiprotéol/Saipol, OMV Petrom, CEZ, Rompetrol Rafinare, ArcelorMittal, Carrefour, Romtelecom, Colgate Palmolive, Bursa de Valori București, BRD-Groupe Société Générale, Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), Philip Morris, Alstom Transport, Siemens, Ericsson Telecommunications Romania etc.




Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *