Search
Sambata 6 Iunie 2026
  • :
  • :
Ultima actualizare

Mesajul Avocatului Poporului privind atentatul din Manchester

“Am primit cu oroare și profundă tristeţe vestea producerii unei explozii, provocate, la Manchester Arena, soldate cu multe pierderi de vieți și răniți. Durerea este și mai mare întrucât printre aceștia se numără și copii, decedați ori răniți.

În aceste momente de grea încercare pentru comunitatea din Manchester și nu numai, îmi exprim solidaritatea față de poporul Regatului Unit al Marii Britanii, gândurile mele îndreptându-se către toate persoanele afectate și familiile acestora. Totodată, împărtăşesc durerea familiilor şi a apropiaţilor celor decedați sau răniți în deflagrație.

Atacarea și uciderea unor persoane nevinovate este revoltătoare. Niciun crez, nicio religie nu tolerează, nu încurajează și nici nu justifică acest tip de acte abominabile, deplorabile, asupra semenilor noștri.

Transmit condoleanţe familiilor și apropiaților celor care şi-au pierdut viaţa, iar celor răniţi, însănătoșire cât mai grabnică şi puterea de a trece peste această cumpănă.”

Avocatul Poporului,

 Victor CIORBEA

 




Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *