Search
Miercuri 15 Aprilie 2026
  • :
  • :
Ultima actualizare

Investitorii vor informații non-financiare despre companii

89% dintre investitorii de la nivel global spun că informațiile referitoare la performanțele de natură non-financiară ale unei companii au jucat un rol esențial în procesul decizional cel puțin o dată în ultimele 12 luni

70% dintre respondenții din piețele emergente utilizează frecvent sau ocazional informațiile de natură non-financiară, comparativ cu 49% din cei din piețele dezvoltate

Decizia de a face publice performanțele de natură non-financiară nu mai este opțională pentru companiile care caută să atragă investitori, se arată în noul raport EY, Tomorrow’s investment rules.

Sondajul care stă la baza studiului a fost derulat pentru EY la nivel global de revista Institutional Investor în rândul a 163 de investitori instituționali și a identificat principalele tendințe în procesul de adoptare în raportările companiilor a informațiilor corporative de natură non-financiară.

89% dintre investitori consideră că informațiile privind performanța de natură non-financiară au jucat un rol esențial în procesul de luare a deciziilor cel puțin o dată în ultimele 12 luni.

În ceea ce privește principalele surse pentru informații de natură non-financiară, investitorii menționează rapoartele anuale, rapoartele integrate și site-urile companiilor, mai degrabă decât datele colectate de la terțe părți.

Sondajul a identificat, de asemenea, diferențe geografice în privința ratei de utilizare a informațiilor de natură non-financiară. Peste 70% dintre respondenții din piețele emergente utilizează frecvent sau ocazional informații de natură non-financiară, în comparație cu doar 49% dintre cei din piețele dezvoltate.

În contextul în care investitorii încearcă să își minimizeze riscurile, 43% din respondenții din piețele emergente au declarat că informațiile de natură non-financiară au fost esențiale în minimizarea riscului, în comparație cu doar 29% dintre cei din piețele dezvoltate; ceea ce subliniază faptul că riscurile generate de problemele de mediu, sociale sau de guvernanță corporativă sunt mai răspândite în piețele emergente.

cora„Desfășurăm o varietate de sondaje în cadrul EY în fiecare an, dar, pentru mine personal, rezultatele acestui raport au fost o surpriză plăcută. Cu siguranță ne așteptam ca unele dintre informațiile de natură non-financiară pe care investitorii instituționali le iau în considerare să fie strâns legate de performanța financiară a companiilor (precum impactul reglementărilor asupra unei companii și capacitatea acesteia de a minimiza riscurile). Totuși, era greu de anticipat de exemplu faptul că al patrulea factor în ordinea importanței pentru investitorii instituționali îl reprezintă demonstrarea responsabilității sociale corporative. Acest factor a fost considerat esențial de către 69,7% dintre respondenți”, comentează Anamaria Cora (foto), partener și lider al departamentului de audit financiar, EY România.

„În România, influența pozitivă a investitorilor instituționali încă nu se face resimțită, dar cu siguranță în următorii ani această situație se va schimba, mai ales prin prisma creșterii importanței investițiilor realizate de aceștia (chiar în ultimele zile au fost anunțate investiții record de 1,2 miliarde RON atrase de fondurile mutuale în primul trimestru al anului 2014). De aceea, rezultatele studiului EY pot reprezenta pentru companiile și analiștii investiționali români nu numai o lectură interesantă de moment ci și o privire valoroasă în viitor, spre evoluțiile ce vor avea loc în piața românească”, concluzionează Anamaria Cora.




Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *